לביבליופילים בלבד – חמישה מקומות מומלצים לחובבי ספרים

מבין הכינויים הרבים שיש לה, ידועה אירלנד גם כ"ארץ הקדושים והמלומדים" (The land of saints and scholars). קדושים, על שום מפיצי הנצרות הקדומים הרבים שפעלו באירלנד וייסדו מנזרים מפוארים במרוצת האלף הראשון לספירה; ומלומדים, על שום כל אותם תלמידי-חכמים שלמדו במנזרים האלה, שהפכו אחר כך לענף הייצוא מספר אחת של אירלנד הימי-ביינמית. כן כן, הנזירים האירים היו פעם סחורה חמה ברחבי אירופה, ושמם יצא למרחקים כמעתיקי הספרים הטובים ביותר בעולם הנוצרי של המאות השביעית, השמינית ואילך. אלו היו ימים בהם ספר נחשב פריט יקר-ערך בשל העבודה הרבה הכרוכה בהכנתו, והנזירים האירים נחשבו הטובים ביותר למלאכה. וכך רבים מכתבי היד הנוצריים העתיקים ששרדו עד ימינו הם פרי מלאכתם של נזירים אירים שפעלו במקומות כמו וירצבורג (גרמניה) או מילאנו (איטליה). עד כדי כך היו הנזירים האירים מיומנים ומושקעים במלאכת העתקת כתבי יד, שמומחים טוענים שמבין כל השפות שדוברו באירופה בימי הביניים הייתה האירית השפה הורנאקולרית הראשונה שזכתה לעלות על הכתב – העדויות הראשונות לאירית עתיקה נמצאו בין השורות ובשולי העמודים של הספרים עליהם שקדו הנזירים (marginalia, בעגה המקצועית). אז אם יש עוד טוענים לתואר "עם הספר", לאירים יש בהחלט קייס מכובד.

לצד היותה ארץ של קדושים ומלומדים ידועה אירלנד גם כמולדתם של סופרים, משוררים ומחזאים רבים. ולכן אין לי ספק שחובבי ספרות בכלל ומעריצי ג'יימס ג'ויס, וו. ב. ייטס ואוסקר וויילד בפרט יכולים למצוא עונג רב בביקור בדבלין. אבל אני חייבת להתוודות שלא קראתי את ייטס מימי, "חשיבותה של רצינות" הוא מחזה מעצבן, וג'ויס בכלל מביא לי את הסעיף (לא סתם המציאו סימני פיסוק, לא יהרוג אותך להשתמש בהם!).

BooksMarch

אז הפוסט הזה עוסק לאו דווקא באהבת ספרות, אלא בביבליופיליה אמיתית: המשיכה העזה למשמש ספרים עתיקים (או יותר נכון, להביט בהם בערגה מבעד זכוכית; בכל זאת, עתיקים). חמשת המקומות שאמליץ עליהם כאן מהווים שער לעולם קסום ומיוחד, בו אפשר לראות דברים שלא רואים כל יום.

אגב, לא כללתי ברשימה זו את הספריה הלאומית (השוכנת בבניין התואם של המוזיאון הלאומי ברחוב קילדייר) כי זה מקום ממש משעמם עם אותה תערוכה על וו.ב. ייטס כבר עשר שנים. אז אלא אם כן אתם אמריקאים שבאים לחפש את השורשים האירים שלכם, אין לכם הרבה מה לחפש כאן.

 תצוגת The Book of Kells, טריניטי קולג' דבלין

הספרייה של טריניטי קולג' דבלין מושכת אליה מבקרים רבים מדי שנה, והכל בזכות התצוגה שנבנתה סביב הפריט המיוחד שנמצא באוסף הספרייה הידוע כ-The Book of Kells. זהו ספר המכיל את ארבעת הבשורות, שהוכן ככל הנראה באי הנזירים איונה בין המאות השישית לשביעית והוברח לעיירה קלז שבמחוז מית' בזמן פלישות הויקינגים. הספר הזה מפורסם כל כך בגלל שהוא אחת הדוגמאות המופלאות ביותר לכתבי יד (שלמים) מסוג זה – הטקסטים מקושטים באלמנטים של אומנות נוצרית-קלטית שיש רק מעטים כדוגמתם, ומוארים בצבעים מרהיבים ובשילוב דפי זהב בהירים.

חצי מיליון איש באים לראות את הספר מדי שנה. כדי שלא יהיה להם משעמם בנו סביבו תצוגה לא-קטנה ומצוינת בעיני שמספרת הכל על הספר עצמו ותולדותיו, אך גם מסבירה על מלאכת הכנת כתבי היד ועל האמנות המרהיבה שמעטרת אותם.

הכרטיס מקנה גם כניסה לספרייה הישנה של טריניטי, ה-Long Room. זוהי ספרייה יפהפייה המכילה מדפים עד התקרה עמוסים בספרים כהי-כריכה וצהובי-דף, שאמנם אי אפשר להוריד אותם מהמדפים, אבל לאורך החדר מוצגים מבחר של ספרים וכתבים מעניינים ששווה להתעכב לידם. הכניסה לתערוכה אמנם לא זולה (€10 למבוגר) אבל אני חושבת שזוהי באמת אטרקציה שווה, וההסברים שתקבלו בתצוגה ילוו אתכם גם בשאר המקומות שברשימה כאן. בדרך כלל משתרך בכניסה תור ארוך, אז אולי כדאי להזמין כרטיסים מראש.

bookofKells

The Book of Kells exhibition

Trinity College Dublin, Dublin 2

שני עד שבת 09:30-17:00; ראשון 09:30-16:30 (מאי-ספטמבר), 12:00-16:30 (אוקטובר-אפריל)

 כניסה למבוגר: €10

ספריית צ'סטר ביטי (Chester Beatty Library)

היה היה אמריקאי עשיר שקראו לו צ'סטר ביטי. סר ביטי אהב לאסוף דברים כמו ואזות סיניות וליתוגרפיות צרפתיות, אך יותר מכל הוא אהב לאסוף ספרים וכתבי יד: קוראנים מפרס וממרוקו, מזמורי תהילים בקופטית, מגילות של מעללי שוגונים מיפן, ספרי-מתים ממצרים. את כולם הוא לקח איתו כשעבר לאירלנד לעת זקנה, ובנה להם בית בדבלין. אחרי מותו הוא הוריש את האוסף המרהיב הזה לציבור, שזה יפה מאוד מצדו.

ה"ספרייה" המקסימה הזאת (שהיא מוזיאון לכל דבר) ממוקמת כיום במבנה שנמצא בחצר היפה של ה-Dublin Castle. הביקור בה הוא חינם, ולכן אני אוהבת לקפוץ לשם מדי פעם כדי להסתכל על המוצגים היפים. יש לספרייה שני חללי תצוגה גדולים, ותערוכה אחת מתחלפת; כרגע יש בה צנצנות יפניות בהשאלה מה-V&A. אגב, יש דבלינאים שבאים במיוחד לבית הקפה שבקומת הכניסה (The Silk Road Café). מקום מיוחד.

BookCHBlibrary

The Chester Beatty Library

ממוקמת בגנים של מצודת דבלין

שלישי עד שישי, 10:00-17:00; שבת 11:00-17:00; ראשון 13:00-17:00; שני (מרץ עד אוקטובר) 10:00-17:00

כניסה חינם

BOOKMarshספריית מארש (Marsh’s Library)

הנה עוד ביבליופיל שמזמין אותנו לבקר בספרייתו. הארכיבישוף האנגלי נרסיסוס מארש, שבשלב מסויים כיהן כארכיבישוף של דבלין, היה אקדמאי שעסק בין השאר במתמטיקה, אקוסטיקה ושפות, ולימד עברית מקראית באוקספורד. יום אחד באמצע המאה ה-17 הוא החליט להקים ספרייה בדבלין, ותרם לה את האוסף המכובד שלו; מאז ועד היום שוכנת הספרייה מאחורי קתדרלת סנט פטריק באותו מבנה בדיוק, עם אותם מדפים בדיוק ואותם ספרים. זוהי ספריית מחקר שפעילה גם היום, וחוקרים ובעלי עניין רשאים להזמין ספר או כתב יד מקורי ולבוא להוועץ בו בחדר הקריאה (כלובי הקריאה, בהם היו נועלים בעבר את הקוראים בזמן שעיינו בספרים יקרי-ערך כבר לא בשימוש).

גם כאן אי אפשר להוציא ספרים מהמדפים, אך לאורך החדר היפה מוצגות תערוכות מתחלפות. נכון לעכשיו תערוכה אחת מציגה את כתבי היד והספרים בהם עיין ג'יימס ג'ויס בזמן שערך מחקר עבור הספרים שלו (ממש לא מעניין אותי), ותערוכה אחרת (ומעניינת בעיני הרבה יותר) מציגה ספרים מהאוסף העברי-יידי של מארש. הספרים השונים, ביניהם ספרי קודש כמובן, נדפסו כולם ב-"ק"ק אמשטרדם" ונקנו ככל הנראה יחדיו כאן בדבלין. חדי העין יבחינו שעל אחד הספרים שרכש מארש במאה ה-17 נכתב בדיו כחולה שמו של אחד מבעלי הספר, ש"נקבר בדובלין שבמדינת אירלנד". מעניין.

Marsh’s Library

St. Patrick’s Close, Dublin 8

פתוח כל יום פרט לימי שלישי וראשון, 09:30-17:00. בשבת 10:00-17:00

כניסה למבוגר: 3€

BookRIAספריית האקדמיה האירית המלכותית (The Royal Irish Academy)

חדרי המבנה בו שוכנת האקדמיה האירית המלכותית הם מהיפים שיש בדבלין. האקדמיה שוכנת בהם מאמצע המאה ה-19, וגם כאן הספרייה היא ספריית מחקר פעילה. מבקרים מוזמנים להגיע ולהתרשם מהמבנה, החדרים, הפריטים המעניינים שמוצגים ברחבי הספריה, ומכתבי היד שבתערוכה המתחלפת. במהלך שנותיה רכשה האקדמיה ספרים וכתבי יד רבים, וכאן נמצא האוסף הגדול ביותר בעולם של כתבי יד מקוריים באירית. אם יהיה לכם מזל, תוכלו לראות את ה-Lebor na hUidre, הספר העתיק ביותר (מתוארך לשנת 1100) המכיל בין השאר את סיפורי המיתולוגיה האירית הידועים כמחזור אולסטר. אם לא, תצטרכו להסתפק בספרים ישנים קצת פחות, כמו אלה המוצגים כעת בתערוכה העוסקת בשירה באירית מודרנית מוקדמת מאמצע המאה ה-16. מומלץ להוריד מאתר האינטרנט של האקדמיה את הפוד-קאסטים החביבים, שילוו אתכם בביקור.

אם בכל זאת אתם נורא רוצים לראות את אחד מהספרים העתיקים האלה מקרוב, אנשי פרויקט Irish Script on Screen דאגו לסרוק את רוב כתבי היד העתיקים באלה ברזולוציית-אמבות. מרהיב.

The Royal Irish Academy

19 Dawson St., Dublin 2

שני עד חמישי, 10:00-17:30; שישי 10:00-17:00

כניסה חינם

Ulysses Rare Books

אחרי שסיימתם לרדוף אחרי ספרים שאי אפשר למשמש, אני מזמינה אתכם להכנס לחנות הספרים Ulysses (שהייתה ידועה בעבר בשם Cathach). החנות הזו היא בבחינת מוזיאון בפני עצמו, שכן היא מתמחה בעיקר בהוצאות ראשונות ומיוחדות של ספרים של סופרים אירים מהמאה ה-19 וה-20, אבל לא רק. כאן תוכלו למצוא עותק של החוקה של אירלנד משנות ה-60 (75€), מהדורה ראשונה של "Finnegan’s Wake" שהייתה שייכת למשורר ריצ'רד מרפי (895€), או עותק של המחזה "שלומית" של וויילד עם הליתוגרפיות המקוריות של בירדסלי (1,250€). אכן, לביבליופילים הארד-קור.

Books

Ulysses Rare Books

10 Duke St., Dublin 2

מודעות פרסומת