גאווה אירית? בקרוב נדע

אתמול בבוקר התעוררו תושבי דבלין וגילו שמישהו צייר זוג גברים מתחבקים בערגה על צדו של בניין בלב העיר. ועל אף שאמנות רחוב היא לא דבר חדש בעיר הזאת, מטרות ציור הקיר הזה הן לא אמנותיות גרידא. 

בעד נישואים חד-מיניים באירלנד

בעוד כמה שבועות ייערך כאן משאל עם חשוב שבמידה רבה יציין לאירים איפה בדיוק המדינה שלהם נמצאת במסע המפרך שהיא עוברת: מאומה שמרנית, מסוגרת וקצת קסנופובית וחשדנית כלפי ה"אחר" ל… משהו יותר טוב. וכך, אחרי הליגליזציה של אמצעי המניעה בראשית שנות ה-80 וההכרה בגירושין קצת יותר מעשור לאחר מכן, אירלנד ממשיכה לנסות לצעוד קדימה ולהתרחק מהדוקטרינות של הכנסיה הקתולית שהיו לחם חוקה במשך כל כך הרבה שנים. והפעם עומדת על הפרק ההכרה בנישואיהם של זוגות חד-מיניים.

הקמפיין רץ מזה כמה חודשים, Yes Equality (אמנם הם קיבלו את הצד החיובי של השאלה, אבל כפי שראינו במקרה של סקוטלנד זה לא מבטיח כלום), והאמת, סקרן אותי מאוד לראות איך שהנושא מוצג. כי מה כבר אפשר לומר למי שלא רואה מה הטעם בשוויון זכויות? האם יש משהו שאפשר לומר שישנה את דעתו? אז אנשי הקמפיין דווקא מצאו כמה דברים לומר, כמו "אמרו כן לשוויון בנישואים – אמרו כן לחברה אירית שוויונית וחזקה יותר" ו-"ההכרה בנישואי זוגות חד-מיניים לא תפגע בזכויותיהם של אחרים כפי שהן כיום". אבל במיוחד עניין אותי אופן ההצגה של הטיעון שמופיע בראש הרשימה. "נישואין הם נדבך חשוב בחברה האירית המהווה בסיס לזוגות אוהבים ומסורים. ולכל אחד במשפחתנו, בקהילה שלנו ובמדינה שלנו צריכה להיות הזכות הזו". בעיני אין ספק שזהו טיעון מנצח, אם כי פרדוקסלי משהו: תנו לגייז את הזכות לשמרנות.

כי משהו מעניין עובר על החברה האירית, ומודלים חדשים של זוגיות והורות הופכים להיות מקובלים יותר ויותר: לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר הזוגות שנישאו בכנסיה מהווים 59% מהזוגות הנשואים (ירידה קלה משנים קודמות), ו-28% מהזוגות בחרו בנישואים אזרחיים. במקביל, נמשכת מגמת העלייה של מספר הזוגות החיים ומגדלים ביחד את ילדיהם מבלי להנשא. מתוך כ-344,000 תאים משפחתיים עם ילדים, כ-83,000 היו משפחות של זוגות שחיים יחד בלי להזדקק למוסד הנישואים.

בכל מקרה, גם אם המספרים מצביעים על שינוי שעובר על החברה האירית ועל היותה פחות שמרנית כיום ממה שאפשר היה לחשוב, זה לא אומר שצריך לשלול מזוגות חד-מיניים (או כל קונפיגורציה אחרת) את הזכות לבחור בתא משפחתי "מסורתי" יותר. שוויון לכולם יעשה רק טוב, ואני בהחלט אחכה בדריכות לראות מה יחליטו האירים ב-22 במאי.

האייטם הבא באג'נדה: זכותה של אישה על גופה. נחיה ונראה.

מודעות פרסומת