חמש כוסות הקפה הטובות ביותר בדבלין

פוסט אורח מאת K

אמנם אני אמון על ועדת התרבות (והספורט), אך נפלה בחלקי הזכות לכתוב את הפוסט הזה בעקבות מוצאי משושלת ארוכת יומין של פיינשמקרים. סבי, זכרונו לברכה, למד קונדיטוריה בפריז וכשעלה לארץ ייסד את אחד מהקייטרינגים הראשונים בארץ הקודש. אבי, שיחיה, מתהדר בדיפלומה של הכנת בירה בבית (סיפור אמיתי) וכל כוס קפה שהוא שותה התחילה בפול ירוק שנקלה ונטחן על ידו. אחי, שיחיה גם הוא, ידוע במאפיו, קינוחיו ושאר מתוקים, עליהם אנחנו מפנטזים כבר כמעט שנה וחצי (מאז שנטש למנצ'סטר והשאיר אותנו עם פירורים על לא עוול בכפנו). ולכן, אחרי שקיבלתי את הלגיטמציה, אני מציג בפניכם: חמש כוסות הקפה הטובות ביותר בדבלין.

על קפה בדבלין באופן כללי תוכלו לקרוא בפוסט אחר (הרי אני לא היסטריון, אלא פיינשמקר וראש ועדת התרבות והספורט). כאן העיסוק הבלעדי הוא במרירות, עומק, גוונים, רכות, גימור, קרמה, חום, ספל ורמת הקלייה של הקפה. אקדים ואומר שני דברים למען הגילוי הנאות: ראשית, הקפה שאני שותה הוא אמריקנו, קטן, חזק, עם מעט מים וקצת חלב קר. דבר שני, יש לי סטייה, בטח פה בדבלין, גם כשאני יושב בבית קפה, להזמין את הקפה בכוס חד פעמית וזאת כדי שהקפה ישמור על החום. אני ממתין שהקפה יגיע לטמפרטורה הנכונה ואז מכסה עם מכסה פלסטיק כדי להנות מהקפה עד תומו, ולא להתבאס על כך שהוא הפך להיות קפה קר (אני לא סובל קפה קר!).

ועוד שתי הערות קטנות: (1) בשנת 2010 הוקמה חברה שלימים תשנה את טעם הקפה והסטנדרטים של הקפה בדבלין. 3fe עוסקת בייבוא, קלייה ושיווק של סוגים שונים של קפה לבתי קפה ומסעדות. שלוש מתוך חמשת הבחירות שלהלן משווקות קפה של 3fe. לחברה יש מגוון גדול של סוגי פולים וקלייה, ולכן על אף שהיא מספקת קפה לבתי קפה רבים, הקפה עצמו משתנה מבית קפה אחד לאחר (וכמובן גם המכונה והבריסטה משתנים מבית קפה לבית קפה). (2) לאחרונה, דבלין נבחרה במקום הרביעי בין ערי הקפה הטובות בעולם ואכן יש כאן עוד ערמות של בתי קפה שהתחרו על מקום ברשימה שלי. אבל מצד שני, הרשימה במאמר למעלה מכילה לא מעט ערים בצפון אמריקה, אז אני לא יודע אם אפשר להסתמך עליה…

אז אחרי שהבהרנו הכל, לרשימה:

number-5 Kaph Logo

Kaph

Kaph Interiorבמורד Drury Street שוכן לו הקפה החמוד הזה. כוסות הקפה הן בגודל אידיאלי לתכולה, כך שהקפה לא חזק מדי ולא חלש מדי. הקפה ב-Kaph (מ-3fe) לא מצטיין ברכות שלו, אבל יש בו מרירות עדינה מאוד וקרמה שאפשר רק לחלום עליה. יש ימים בהם התור בפנינת הקפה הקטנה הזאת משתרך החוצה אל הרחוב. אז למה הוא במקום החמישי? כי עדיין קיימת בו חמיצות מסוימת שהיא לא לטעמי. עובדה מוזרה לגבי הקפה הזה, היא שהוא נפתח בימי ראשון רק ברבע לשתים עשרה, שעה קצת תמוהה למשקה של בוקר, אבל יכול להיות שב-Kaph חושבים שקפה הוא משקה לכל היום.

Kaph

31 Drury Street, Dublin 2

פתוח כל השבוע 08:30-19:00, בימי שבת וראשון פתוח 11:45-18:00


the-number-4-in-a-circle-jpg1 Clement and Pekoe Logo

Clement and Pekoe

Clement and Pekoe

לא רחוק מ-Kaph, על רחוב South William, נמצא לו מקדש הקפה והתה הזה. מקום קסום עם מאפים מדהימים ואווירה נפלאה, אבל זה לא מענייננו כרגע. ל-Clement and Pekoe נכנסים בשביל קפה פילטר (גם הקפה מהמכונה הוא מוצלח מאוד). בכל יום מוצעים שני סוגים שונים של קפה פילטר (והם מתחלפים כל הזמן). הקפה כאן נקלה במספר בתי קלייה מקומיים והתוצאה עדינה ויחודית. אם תזמינו כאן קפה פילטר, תוכלו לראות את הבריסטה מזליף באיטיות מים רותחים על פילטר זכוכית עם קפה טחון טרי. זה אמנם לוקח חמש דקות עד שמקבלים את הכוס, אבל זה פשוט שווה את זה. הקפה ממוצה עד תומו, אמנם בלי קרמה בכלל (לא מדובר באספרסו), אבל עם טעם מורכב ובטמפרטורה אידיאלית. חסרון אין ממש, אבל מאוד תלוי בפולים שמוצעים בקפה באותו היום.

Clement & Pekoe

50 South William Street, Dublin 2

שני-שישי 08:00-19:00; שבת 09:00-18:30; ראשון 11:00-18:00


3 in a circle Brother Hubbard Logo

Brother Hubbard

Brother Hubbard Exteriorהמקום הזה לא היה מיועד להופיע ברשימה – אבל אז הוחלף כאן סוג הקפה (גם הפעם המקור הוא 3fe) ולכן Brother Hubbard זוכה להכנס לרשימה במקום מכובד. קרמה סמיכה, שלא רואים את הצבע השחור של הקפה; טעם עשיר מאוד עם המון עומק; חזק ועוצמתי (לפעמים אפילו קצת יותר מדי), וכוסות צבעוניות בגודל מושלם. משום מה, כאשר מבקשים כאן את הקפה בכוס לקחת הוא מגיע עם הרבה פחות עומק והטעם נפגע, ככל הנראה מסוג הכוס שמשמשת אותם. בכל מקרה, שווה כוס אחת בבוקר, ואז עוד אחת אחריה.

Brother Hubbard

153 Capel St., Dublin 1

פתוח כל השבוע 08:00-17:30, בימי שבת וראשון פתוח 10:00-17:00


2-in-circle-md Cafe Gray Logo Love Supreme Logo

Café Gray ו-Love Supreme

Cafe Gray Interiorאת המקום השני המשותף תופסים ביחד שני בתי קפה. הראשון נמצא במקום שעד לפני קצת יותר מחצי שנה עמד לו בית הקפה הברלינאי-משהו Walter Mitty Coffee Project, עומד היום Café Gray, שהוא למעשה אחד מרשת קטנה של בתי קפה. מכיוון שהוא נמצא במקום בו שכנה פעם כוס הקפה הטובה בדבלין, הציפיות שלי היו גבוהות – והתוצאות בהתאם. הקפה של Gray עשיר ומלא עומק בטעמו, עם קרמה נפלאה וטעם מוקה עדין מאוד שכמעט אינו מורגש, אבל מוסיף גוון ייחודי לקפה. כאן, בניגוד Brother Hubbard, הקפה בכוס טייק-אוויי שווה ביכולתו ועוצמתו לזה ששותים בכוס הקרמיקה, ולכן הוא ממוקם מקום אחד לפני קודמו ברשימה. אגב, גם פה הקפה מגיע מ-3fe.

20141122_123712ב-Love Supreme,הקפה מגיע מעוד מקדש קפה דבלינאי, Roasted Brown, בית קפה ובית קלייה שנמצא באקדמיה האירית לקולנוע (יעני סינמטק). הקפה של Roasted Brown הרבה פחות מגוון מזה של 3fe, אבל יותר אחיד והרבה יותר עשיר בטעם ובמורכבות
שלו. Love Supreme נמצא לו במעלה שכונת Stoneybatter הנמצאת בתהליך של ג׳נטריפיקציה מתקדם. המקום עצמו מקסים, קטן, חמוד ומועצב בצורה מעט שבדית. הבריסטה בLove Supreme סופרמקצועיים וכך גם הקפה, מהוקצע ביותר מלא ארומה וקרמה עדינה, טעם עמוק שלא נעלם ורק מתעצם עם כל שלוק. גם כאן, גם כשהקפה נמזג לכוס חד פעמית לא נגרע ממנו ולו קורטוב של איכות.

Café Gray

63 Dawson St., Dublin 2

פתוח שני-שישי 08:00-18:00, שבת 11:00-18:00, סגור בראשון

וויי-פיי חינם

Love Supreme

57 Manor Street, Stoneybatter, Dublin 7

שני עד שישי, 08:00-17:00; שבת וראשון, 09:00-17:00

יש וויי-פיי


one-in-circle-md Mish Mash Logo

Mish Mash

Mish Mash Interiorבמקום הראשון והמפתיע: בית קפה קטן בקצהו הצפוני של רחוב Capel. את המקום הזה גילינו לגמרי במקרה וזה היה פשוט שווה את זה. אני לא מתכוון להלל את האווירה הנפלאה, המוזיקה הנעימה והמאפים הפשוטים והמדוייקים (אם כי קצת קריר פה לפעמים), אלא רק לציין שלטעמי אפשר למצוא פה את כוס הקפה הטובה בדבלין. הפולים הם ברזילאים, הקלייה נעשית בפאתי דבלין בבית קלייה פרטי והטחינה נעשית לפני כל כוס קפה בנפרד. מעבר לקפה עצמו, כאשר מבקשים כאן מהבריסטה קפה חזק הוא יוצא חזק, כשמבקשים חם אז הוא חם, כשמבקשים עדין יותר אז הוא עדין; פשוט אומנות הכנת הקפה. טעם עשיר, קרמה בסמיכות ועומק שאי אפשר למצוא בדבלין וקפה שעושה חשק לעוד כוס ולחזור אחר כך לעוד אחת.

Mish Mash

66 Capel Street, Dublin 1

שני-שישי 09:00-21:00; שבת-ראשון 12:00-21:00

וויי-פיי חינם


אם לפני עשר שנים אי אפשר היה למצוא כוס קפה נורמאלית בדבלין, ולפני חמש שנים אפשר היה למצוא שתי כוסות קפה נורמאליות בדבלין, אז היום כבר יש תחרות על מה היא כוס הקפה הטובה בדבלין, ולא כולם מסכימים איתי

מודעות פרסומת