מוזיאון הטבע – The Natural History Museum (דבלין 2)

מוזיאון הטבע בדבלין (The Natural History Museum) הוא אחד המוזאונים המיוחדים ביותר בהם ביקרתי אי פעם. אבל קודם הסתייגות ואזהרה: הוא מכיל חיות מתות – המון חיות מתות; ואם קשה לכם עם הקונספט הזה אז זה ממש לא מקום בשבילכם.

הכניסה למוזיאון הטבע

הכניסה למוזיאון הטבע

המוזיאון הזה ממוקם בתוך קומפלקס הנקרא Leinster House – אחוזה מרשימה שהכניסה הראשית אליה היא מרחוב Kildare, דרומית למדשאות של טריניטי קולג'. האחוזה נבנתה באמצע המאה ה-18 עבור הרוזן קילדייר, באזור שעד אז היה ממש לא – כל המי-ומי של דבלין במאה ה-18 גרו אז מצפון לנהר, באזורים האופנתיים יותר של העיר דאז. אבל הרוזן, כך אומרים, הודיע ש"האופנה תיישר איתי קו, ותלך אחרי לאיזה כיוון שאוביל"; הוא צדק כמובן, ומאז הרחובות הסמוכים לאחוזה הם מהיפים והיוקרתיים ביותר בעיר. במאה ה-19 נמכרה האחוזה ל-Royal Dublin Society, והורחבה על מנת לכלול את המוזיאון הארכיאולוגי והספרייה הלאומית (שהגישה אליהם גם היא מרחוב Kildare). באמצע המאה ה-19 התווסף האגף המזרחי, בו שוכן מוזיאון הטבע. במרכז הקומפלקס, במבנה האחוזה המקורי, שוכן החל משנת 1922 הפרלמנט של הרפובליקה האירית.

אבל היום ביקרנו במוזיאון הטבע. המוזיאון הזה מכיל אוסף אדיר של פוחלצים, חרקים, אבנים ומינרלים, מאובנים ושלדים. בקומה התחתונה מוצגת הפאונה הילידית של האי, ובקומה העליונה מוצג האוסף משאר קצוות תבל. אבל לא רק הפריטים עצמם מעניינים, אלא גם אופן הצגתם: זהו מוזיאון ויקטוריאני במלוא מובן המילה, שכמעט ולא השתנה במשך 150 שנות פעילותו. עמוס ודחוס, הויטרינות היפהפיות מעץ כהה מציגות סצינות של גורי שועלים משתעשעים ב"טבע" (עם דגם של מאורה וצמחייה טבעית), המגירות, בעלות ידיות מתכת נאות, מכילות פרפרים וג'וקים מסודרים בשורות וטורים עם שמותיהם של הפרטים בלטינית ובאירית (טוב בסדר, גם באנגלית). אין פיסת פלסטיק אחת בשטח, אין כפתורים שלוחצים עליהם שעושים סאונד, אין מסכים עם קטעי וידאו או שאר אמצעים אודיו-ויזואליים. רק אדם מול דב קוטב (עם חור של כדור בראש; נשבעת).

20141010_144138

עיטורים יפים בגבס לבן לאורך חלל המוזיאון. התקרה של גרם המדרגות

חלל הגלריה בקומה השנייה מרשים לא פחות: במעלה גרם המדרגות הגרנדיוזי המוצגים הגדולים יותר של הקומה השנייה (פילים, סוס-יאור, נמרים ודובים) מסודרים במרכז החדר, ואוספים אחרים כמו קרני אנטילופות בכל מיני גדלים תלויים לאורך הקירות עד התקרה, כמו ספרים בספרייה עתיקה. המקום הזה כל כך אנכרוניסטי בעולם של עודף-גירויים, שזה פשוט מקסים.

20141010_144410

כן, אני יודעת שיש משהו קצת גרוטסקי בכל הפוחלצים האלה, אבל אחרי שמתגברים על זה אפשר ממש להנות. בשלב מסויים ריח הפורמלין כבר גבר עלינו, ונפרדנו מהארנבות והכרישים לטובת טיול בפארק. כמה ויקטוריאני מצדנו!

האוסף האירי בקומת הכניסה

האוסף האירי בקומת הכניסה

The Natural History Museum

Merrion Street, Dublin 2

שעות פתיחה: שלישי-שבת, 10:00-17:00; ראשון 14:00-17:00; סגור בשני

הכניסה חינם

מודעות פרסומת